STANOWISKO

PREZESÓW SAMORZĄDÓW ZAWODÓW MEDYCZNYCH

z dnia 13 czerwca 2023 r.

Obowiązkiem i zadaniem wszystkich zawodów medycznych jest dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów. Służba życiu i zdrowiu ludzkiemu stanowi fundament zasad etyki naszych zawodów.

Tragedia związana ze śmiercią ciężarnej pacjentki w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu, do której doszło w nocy z 23 na 24 maja, wymaga przeprowadzenia transparentnego, bezstronnego, profesjonalnego postępowania wyjaśniającego i śledztwa prokuratorskiego. Niezależnie od tego, konieczne jest przeprowadzenie postępowań wyjaśniających przez piony odpowiedzialności zawodowej w poszczególnych zawodach medycznych i wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych w przypadku stwierdzenia zaniedbań lub działalności niezgodnej z etyka zawodowa.

To także najwyższy czas do pogłębionej refleksji nad skutkami obowiązującego w Polsce prawa aborcyjnego, jego wykładni oraz panującej kultury strachu. To najwyższy czas do wypracowania standardów, które zapewnią pacjentkom bezpieczeństwo.

Wyrażamy jednocześnie stanowczy sprzeciw wobec wypowiedzi polityków, godzących w dobre imię personelu medycznego. Wszelkie próby generalizacji i insynuacji, obarczające winą pracowników medycznych za skutki obowiązującego prawa aborcyjnego są niesprawiedliwe. Apelujemy o rozwagę i odpowiedzialność.

Rodzinie i bliskim Pacjentki przekazujemy wyrazy współczucia.

/-/ Tomasz Dybek

Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów

/-/ Łukasz Jankowski

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

/-/ Mariola Łodzińska

Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

/-/ Monika Pintal-Ślimak

Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

3 października 2023
Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej

"Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej" uruchomiony został przez Ministerstwo Zdrowia, a finansowany przez Unię Europejską

27 września 2023
Wsparcie dla lekarzy i lekarzy dentystów dot. nienależnej refundacji

W ostatnich miesiącach samorząd lekarski podjął szereg działań w sprawie niesłusznie ukaranych lekarzy, którzy zdaniem NFZ niezgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi przepisywali preparat mlekozastępczy przeznaczony dla niemowląt.

19 września 2023
Całodobowa opieka prawna dla członków WMIL w Olsztynie!

Przypominamy, że od 1 stycznia 2023 roku wszyscy Członkowie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie mają dostęp do Centrum Asysty Prawnej w Inter Polska. Realizowane jest ono przez firmę Lex Secure i zapewnia bezpłatną całodobową opiekę prawną dla Lekarzy i Lekarzy Dentystów WMIL.