Muzyka to sztuka i medycyna to sztuka.
Obie służą wyższej sprawie i są ponadczasowe.
Połączone w jedno tworzą niepowtarzalny klimat i dają wyjątkową moc.

 Są lekarze, którzy lubią muzykę ostrą niczym chirurgiczny skalpel. To z myślą o nich powstał ogólnopolski festiwal Esculap Rock. Podczas pierwszej edycji brały w nim udział tylko dwa zespoły – „Doctorsi” i pochodzący również z Olsztyna zespół „The Painkillers”. Te dwa zespoły to historia muzycznych fascynacji olsztyńskich lekarzy, współpracy, ale także muzycznej rywalizacji. Zespół The Painkillers powstał w grudniu 2012 r., a pierwszy koncert dał w kwietniu 2013 r. w olsztyńskim klubie Highlander. Dopiero podczas premierowego występu ogłoszono wśród publiczności konkurs na nazwę. The Painkillers brzmiało najlepiej i oddawało „lekarski” charakter grupy. Formacja najczęściej gra muzykę z pogranicza bluesa i klasycznego rocka. Zespół wystąpił m.in. na kilku koncertach charytatywnych, w tym na rzecz olsztyńskiego hospicjum, fundacji opiekującej się dziećmi z zespołem Downa oraz wspierając działalność na rzecz dzieci, prowadzoną przez olsztyński oddział organizacji studenckiej IFMSA-Poland.

Ostatnia, czwarta odsłona Esculap Rock zgromadziła w 2018 r. 8 kapel z różnych krańców Polski: Opola, Warszawy czy Lublina.

– Nie wiem, czy możemy już mówić o modzie na medyczne zespoły rockowe, ale wiem, że lekarze od zawsze potrzebowali odskoczni od swojej pracy. Wystarczy wziąć jakąkolwiek gazetę lekarską do ręki i zobaczyć, ile jest turniejów szachowych, brydżowych, tenisowych albo narciarskich –

– Zainteresowanie tymi imprezami jest ogromne, podobnie zresztą jak naszym festiwalem, który zawsze gromadzi komplet publiczności, przede wszystkim lekarzy i pielęgniarki – dodaje i zaprasza na kolejną edycję Esculap Rock, na którą trzeba poczekać do wiosny 2021 r.