
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zbioru ikon autorstwa naszych Koleżanek – lek. Agnieszki Ounap-Karnak, lek. dent. Marii Dąbrowskiej oraz lek. dent. Janiny Nogal, który znajduje się obecnie w Domu Lekarza – siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie.
Piękne wykonane ikony są wyrazem nietuzinkowej, pozazawodowej pasji Członkiń naszej izby.
Ikony to religijne obrazy malowane na drewnie, które prezentują głównie sceny biblijne, jak też sylwetki świętych wraz z charakterystycznymi epizodami ich życia. Są one kojarzone z chrześcijańskimi kościołami obrządku wschodniego – grekokatolickim oraz prawosławnym.
Proces tworzenia ikony nazywany jest „pisaniem” lub „ikonografią”. Każdy etap jej przygotowania wymaga czasu i precyzji. Kanon ikonograficzny nie ogranicza swobody twórcy ikon, ale wskazuję drogę, jaką należy podążać przy jej przygotowywaniu.
Poniżej fotografie wystawionych w Domu Lekarza dzieł sztuki, które – jak się możemy domyślać – nie oddają w stu procentach ich piękna i szlachetności. Dlatego też zapraszamy do obejrzenia tych prac na żywo!
Przeczytaj również
Prezentujemy ofertę wydarzeń na najbliższe tygodnie, organizowanych lub wspieranych przez Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską w Olsztynie.
11 kwietnia br. w Centrum Symulacji Medycznej odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Radiochirurgii Mózgu, Głowy i Szyi przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Szpital Uniwersytecki w Olsztynie, we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie jest pierwszym ośrodkiem w Polsce i Europie Wschodniej oferującym całkowicie nieinwazyjne leczenie guzów mózgu przy użyciu platformy ZAP-X® Gyroscopic Radiosurgery®