
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej lek. Łukasz Jankowski pismem z dnia 9 sierpnia 2023 roku przekazał nowej Minister Zdrowia Pani Katarzynie Sójce listę postulatów, które według samorządu lekarskiego wymagają pilnego wdrożenia:
- Zniesienie bezprawnie wprowadzonych limitów na wystawianie recept przez lekarzy. Pilne ustalenie standardów teleporady uniemożliwiającej funkcjonowanie tzw. receptomatow.
- Przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Zdrowia i podległej Ministerstwu jednostce – Centrum e-Zdrowia dotyczącej e-bezpieczeństwa danych medycznych oraz niezwłoczne ujawnienie wyników tej kontroli opinii publicznej.
- Wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne.
- Natychmiastowe zaprzestanie wydawania tzw. praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym i zgód na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych. Jedynym dokumentem uprawniającym do pracy w naszym zawodzie w Polsce musi pozostać Prawo Wykonywania Zawodu.
- Przekazanie funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii.
- Natychmiastowe wprowadzenie automatyzacji procesu refundacji i zdjęcie z lekarzy obowiązku określania poziomu refundacji.
- Pilna analiza indywidualnych przypadków kar finansowych nałożonych na lekarzy przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. nienależną refundację i odstąpienie od ich egzekwowania w przypadku, gdy istniały wskazania medyczne do przepisania danego preparatu.

Przeczytaj również
1 października powitaliśmy nowych członków Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie. 90 absolwentów uczelni medycznych rozpocznie swoją roczną przygodę ze stażem podyplomowym...
1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lekarza. Wszystkim Koleżankom i Kolegom Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie składa serdecznie życzenia. Ten wyjątkowy dzień to okazja do tego, aby docenić pracę medyków wszystkich specjalności, ich trud włożony w leczenie i ratowanie ludzkiego życia oraz codzienne poświęcenie ❤️
Wzrastająca liczba incydentów naruszeń bezpieczeństwa w placówkach medycznych skłoniła Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie do uruchomienia kampanii społecznej pod hasłem „Zero tolerancji dla agresji”. Jej celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem przemocy wobec personelu medycznego i stworzenie środowiska, w którym pracownicy służby zdrowia czują się bezpiecznie.