Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zbioru ikon autorstwa naszych Koleżanek – lek. Agnieszki Ounap-Karnak, lek. dent. Marii Dąbrowskiej oraz lek. dent. Janiny Nogal, który znajduje się obecnie w Domu Lekarza – siedzibie Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie.

Piękne wykonane ikony są wyrazem nietuzinkowej, pozazawodowej pasji Członkiń naszej izby.

Ikony to religijne obrazy malowane na drewnie, które prezentują głównie sceny biblijne, jak też sylwetki świętych wraz z charakterystycznymi epizodami ich życia. Są one kojarzone z chrześcijańskimi kościołami obrządku wschodniego – grekokatolickim oraz prawosławnym.

Proces tworzenia ikony nazywany jest „pisaniem” lub „ikonografią”. Każdy etap jej przygotowania wymaga czasu i precyzji. Kanon ikonograficzny nie ogranicza swobody twórcy ikon, ale wskazuję drogę, jaką należy podążać przy jej przygotowywaniu.

Poniżej fotografie wystawionych w Domu Lekarza dzieł sztuki, które – jak się możemy domyślać – nie oddają w stu procentach ich piękna i szlachetności. Dlatego też zapraszamy do obejrzenia tych prac na żywo!

Przeczytaj również

18 czerwca 2024
Izba dopłaca do pakietów Medicover Sport!

Kontynuując inicjatywę aktywności sportowej lekarzy i lekarzy dentystów, z przyjemnością informujemy, iż wszyscy członkowie WMIL mogą skorzystać z propozycji zakupu pakietów sportowych Medicover Sport w niezwykle atrakcyjnych cenach - z naszym dofinansowaniem w wysokości 50%!

12 czerwca 2024
30-lecie istnienia zespołu THE DOCTORS!!

Czy wiecie, że nasz lekarski zespół THE DOCTORS w tym roku obchodzi 30-lecie swojego istnienia? Z tej okazji Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie zaprasza do Browaru Warmia na wyjątkowy koncert, który odbędzie się już 22 czerwca o godz. 20:00....

11 czerwca 2024
Ministerstwo Sprawiedliwości ogłasza nabór kandydatów do Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu

Nabór jest prowadzony zgodnie z art. 4 ust. 2 Europejskiej Konwencji o zapobieganiu torturom oraz nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu z 26 listopada 1987 roku (dalej: „Konwencja”, Dz.U. z 1995, nr 46, poz. 238, ze zm.). Więcej szczegółów.....