Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej lek. Łukasz Jankowski pismem z dnia 9 sierpnia 2023 roku przekazał nowej Minister Zdrowia Pani Katarzynie Sójce listę postulatów, które według samorządu lekarskiego wymagają pilnego wdrożenia:
- Zniesienie bezprawnie wprowadzonych limitów na wystawianie recept przez lekarzy. Pilne ustalenie standardów teleporady uniemożliwiającej funkcjonowanie tzw. receptomatow.
- Przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Zdrowia i podległej Ministerstwu jednostce – Centrum e-Zdrowia dotyczącej e-bezpieczeństwa danych medycznych oraz niezwłoczne ujawnienie wyników tej kontroli opinii publicznej.
- Wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne.
- Natychmiastowe zaprzestanie wydawania tzw. praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym i zgód na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych. Jedynym dokumentem uprawniającym do pracy w naszym zawodzie w Polsce musi pozostać Prawo Wykonywania Zawodu.
- Przekazanie funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii.
- Natychmiastowe wprowadzenie automatyzacji procesu refundacji i zdjęcie z lekarzy obowiązku określania poziomu refundacji.
- Pilna analiza indywidualnych przypadków kar finansowych nałożonych na lekarzy przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. nienależną refundację i odstąpienie od ich egzekwowania w przypadku, gdy istniały wskazania medyczne do przepisania danego preparatu.
Przeczytaj również
12 czerwca br. odbyło się pierwsze posiedzenie Naczelnej Rady Lekarskiej nowej kadencji, podczas którego dokonano wyboru składu Prezydium NRL. W gronie tym zasiadać będzie przedstawicielka Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie - Kol. Anna Lella 👏
Podczas Wydarzenia Warmińsko-Mazurską Izbę Lekarską w Olsztynie reprezentowali: Prezes ORL - Kol. Piotr Kocbach oraz Wiceprezes ORL - Kol. Jadwiga Snarska.
Prezydium ORL WMIL jednogłośnie wyraziło pełne poparcie dla dalszej rozbudowy i rozwoju Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie poprzez konsolidację podmiotów leczniczych na terenie Olsztyna jako strategicznej inwestycji dla systemu ochrony zdrowia na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.